Hackerský útok na katastrálny portál Slovenska! Vplyv aj na dotácie?
Zdieľať
Hackerský útok na katastrálny portál Slovenska: Bude mať vplyv aj na dotácie na tepelné čerpadlá?
Nedávny hackerský útok na katastrálny portál Slovenska spôsobil rozsiahle problémy naprieč viacerými sektormi. Úplné odstavenie systému má okamžité dopady na fungovanie katastrálnych odborov okresných úradov, ale jeho dôsledky siahajú ďaleko za hranice samotného katastra. Jednou z najohrozenejších oblastí sú dotácie na obnoviteľné zdroje energie vrátane tepelných čerpadiel, ako aj celý trh s nehnuteľnosťami.
Dotácie na obnoviteľné zdroje energie
Dotácie na tepelné čerpadlá a ďalšie obnoviteľné zdroje sú úzko prepojené s dokladmi z katastrálneho portálu. Pre získanie dotácie je potrebné preukázať vlastníctvo nehnuteľnosti a ďalších skutočností, čo zahŕňa potvrdenia z katastra. Súčasná nedostupnosť katastrálneho systému tak môže významne spomaliť proces podávania žiadostí, ich schvaľovania a vyplácania dotácií.
Tento problém prichádza v čase, keď záujem o obnoviteľné zdroje energie rastie a mnohé domácnosti i firmy plánujú investície do ekologických technológií, ako sú tepelné čerpadlá. Ak sa situácia s katastrálnym portálom nebude čoskoro riešiť, môže dôjsť k oneskoreniam, ktoré by mohli demotivovať žiadateľov a narušiť kontinuitu podpory ekologických projektov ako je aj projekt „Zelená domácnostiam“.
Trh s nehnuteľnosťami v kríze
Paralyzovaný kataster má už teraz viditeľný dopad na trh s nehnuteľnosťami. Hypotekárne úvery, ktoré si vyžadujú zápis záložného práva do katastra, nemôžu byť schválené alebo vyplatené. Realitné transakcie sú tým pádom pozastavené, čo spôsobuje obrovské problémy nielen kupujúcim a predávajúcim, ale aj bankám a realitným kanceláriám.
Tieto komplikácie ovplyvňujú celý ekonomický ekosystém, pričom neistota ohľadom času obnovenia systému katastra situáciu ešte zhoršuje. S podobnými problémami je možné počítať aj pri dotáciách, pretože ich administrácia je rovnako závislá na bezproblémovom fungovaní katastrálneho systému.
Čas na prípravu
Aj keď je ešte priskoro hodnotiť dlhodobý dosah tohto kybernetického útoku, je zrejmé, že vzniknutá situácia je vážna. Je potrebné pripraviť sa na možné oneskorenia v procese dotácií a zvážiť dočasné alternatívne riešenia, ktoré by mohli uľahčiť administratívu, kým bude katastrálny portál opäť plne funkčný.
Štát by mal zároveň prioritne zabezpečiť rýchlu obnovu systému, posilnenie jeho kybernetickej bezpečnosti a vytvoriť plán pre minimalizáciu podobných rizík v budúcnosti. Ak sa totiž nepodarí efektívne zvládnuť túto situáciu, dôsledky môžu byť ďalekosiahle a ovplyvniť nielen trh s nehnuteľnosťami, ale aj implementáciu ekologických a inovačných projektov, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť Slovenska.
Sledujme, ako sa situácia vyvinie, no jedno je isté – pripraviť sa treba už teraz.