Poradňa / 2. zo série rozhovory s odborníkmi na tepelné čerpadlá: Vy sa pýtate – my odpovedáme.
Zdieľať
Pripravili sme pre Vás už 2. súbor otázok laikov a odpovedí odborníkov, na tému tepelných čerpadiel: Všetko, čo ste chceli vedieť, ale báli ste sa opýtať
Dnes na Vaše otázky odpovie odborník na tému tepelných čerpadiel s viac ako 20 ročnými skúsenosťami, rozptýli niekoľko bežných obáv a zároveň nám vysvetlí, ako tieto zariadenia fungujú a „čo Vás čaká a čo Vás (pravdepodobne) neminie.
Ako jeden z tímu zakladateľov portálu Tepelné čerpadlo .INFO, som rád, že môžem písať o tepelných čerpadlách, ktorých sa, podľa mňa, trochu neprávom boja niektorí ľudia avšak pre mňa sa stali mojim koníčkom a tak trochu aj „srdcovou záležitosťou“.
Okrem toho mám rád v tejto oblasti nové výzvy a preto sa teším keď konečne narazím na otázku v ktorej nájdem niečo nové, niečo čo ma v prvom momente akoby zaskočilo, prekvapilo a poviem si, tak toto je naozaj zaujímavé. Preto sa teším aj na ďalšie otázky ako budú prichádzať, ak v týchto otázkach a odpovediach nenájdete to svoje, napíšte nám cez sekciu kontakt.
Skvelé, že sme vedeli dať dohromady aj druhú sériu a bolo by fajn vytvoriť akúsi nekonečnú sériu v tomto formáte. Poďme teda na to!
-
Pokračujme teda ďalej. Máme tu ďalšiu otázku: Ako je to s návratnosťou investície do tepelného čerpadla? Kedy sa mi investícia vráti?
To je otázka, ktorú dostávam často, a odpoveď závisí od viacerých faktorov. Závisí to od typu systému, veľkosti domu a vašich aktuálnych nákladov na energie. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o návratnosti investície od 3 až do 10 rokov, pričom s rastúcimi cenami energií sa táto návratnosť môže ešte zrýchliť. Navyše, ako som už spomínal, existujú štátne dotácie, ktoré môžu túto investíciu ešte viac skrátiť. Ale úplne bežne je to asi 5 až 7 rokov. Tu ale netreba zabúdať na životnosť kvalitných tepelných čerpadiel minimálne 20 rokov ktorá počas zvyšných rokov už potom čo sa Vám vrátila vaša investícia do tepelného čerpadla doslova zarába za Vás. Ak tepelné čerpadlo ktoré vydrží 20 rokov sa zaplatí za 10 rokov, tak ďalších 10 rokov predsa zarába a to približne toľko koľko samo stálo. Ak teda okrem samotného splatenia sa ceny tepelného čerpadla nám raz toľko za 20 rokov prinesie, tak sa dá hovoriť o 100% výnose za investície, čo je približne 5% ročne. A ak sa Vám podarí dosiahnuť návratnosť investície do tepelného čerpadla do 7, 5 alebo napríklad 3 rokov, tak môžete získať v 1. prípade (do 7 rokov) asi 200% čo je ročný výnos už okolo 10%, v 2. prípade (do 5 rokov) asi 300% čo je ročný výnos už okolo 15%, alebo dokonca v 3. prípade (do 3 rokov) asi 600% čo je ročný výnos už okolo 30%! A toto sú aj keď nie vždy tie nejlepšie čísla u každého, ale reálne prípady z praxe. Dnes už v našich podmienkach existujú tepelné čerpadlá odoberajúce teplo zo vzduchu s SCOP viac ako 6. Takže úspory energií sú úplne reálne a niekde sa to musí prejaviť.
-
Ďalšia zaujímavá otázka: Funguje tepelné čerpadlo aj v kombinácii so solárnymi panelmi?
Určite áno, dokonca je to skvelá kombinácia! Tepelné čerpadlá vedia efektívne spolupracovať so solárnymi panelmi. Keď svieti slnko a fotovoltické solárne panely vyrábajú elektrinu, môžete ju využiť na pohon čerpadla. To znamená, že si dokážete vyrábať teplo alebo chlad takmer zadarmo. Dokonca niektoré moderné systémy, ako napríklad Panasonic Aquarea, dokážu čerpať energiu v závislosti od predpovede počasia a optimalizovať svoju prevádzku podľa toho, kedy je elektrina z obnoviteľných zdrojov dostupná. Podobné je to aj s termickými kolektormi, kde je však efektivita nižšia, pretože oba systémy produkujú teplo a ak jeden systém dosiahne úsporu 85% napríklad pri ohreve teplej úžitkovej vody termickými kolektormi a tepelným čerpadlom dnes už podobne, ale 75% úplne bežne, tak nedosiahneme v súčte úsporu energií vo výške 160%, ale maximálne okolo 90%. Takže jeden alebo druhý systém sa nám finančne menej vyplatí. Samozrejme má to aj iné pozitíva a termické kolektory prispievajú k odľahčeniu tepelného čerpadla, takže aj taká kombinácia dáva zmysel. Ak si to niekto môže dovoliť, tak prečo nie? Ale fotovoltika a tepelné čerpadlo to je úplne ideálna kombinácia ako dosiahnuť znásobenie energetických ziskov z fotovoltiky. Každý kW energie z fotovoltiky spotrebovaný tepelným čerpadlom sa takto zhodnotí viacnásobne. Na túto tému máme tu na stránku aj špeciálny článok o skúsenostiach nemcov kde sú v tomto ďaleko pred nami slovákmi
-
To znie výborne! Teraz tu máme otázku, ktorú by som ja sám rád položil: Je možné čerpadlo nainštalovať aj v bytovom dome?
Áno, tepelné čerpadlá sa dajú inštalovať aj v bytových domoch. Samozrejme, inštalácia je trochu komplikovanejšia ako v rodinných domoch, pretože treba zohľadniť viaceré faktory, ako napríklad priestor na vonkajšiu jednotku alebo zdieľanie energie medzi viacerými bytmi. No vieme nájsť riešenie pre každý typ budov. Napríklad, jeden bytový dom v Bratislave sme vybavili systémom, ktorý výrazne znížil náklady na vykurovanie pre všetkých obyvateľov a to o 40 až 60%. A všetci boli nadšení, že zrazu platia menej! Žiaľ potom sa stalo také nešťastie, že ľudia začali plytvať, zrazu namiesto sprchy používali vaňu, potom z poloprázdnej vane prešli na plnú… Niektorí zas začali extrémne vetrať, lebo nainštalované vetranie s rekuperáciou im neposkytovalo „svieži“ vzduch, pretože ten čerstvý čo prichádzal zvonku bol už zohriaty od toho odpadového… A tak naplno otvárali okná pre „svieži“ vzduch. Je to aj o mentalite tých ľudí ktorí bývajú v bytovom dome. Dnes už dokonca štát poskytuje dotácie na tepelné čerpadlá aj pre bytové domy.
-
To nás privádza k ďalšej otázke: Ako veľa miesta potrebuje tepelné čerpadlo?
Záleží na type tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlá vzduch-voda majú vonkajšiu jednotku, ktorá je o niečo väčšia ako klimatizačná jednotka, takže na dvore alebo pri dome zaberú trochu miesta. Na druhej strane, čerpadlá zem-voda potrebujú trochu viac priestoru na záhrade kvôli potrubiam zakopaným do zeme. Ak máte menší priestor, systém vzduch-voda je určite jednoduchší na inštaláciu. V bežnej domácnosti v interiéri zaberie to isté miesto ako by potreboval plynový či iný kotol. v bytových domoch sa využívajú spoločné priestory pôvodnej kotolne, alebo napríklad nevyužité pivnice, kočikárne a podobne.
-
Môže tepelné čerpadlo nahradiť môj starý plynový kotol bez veľkých zmien v rozvodoch?
Vo väčšine prípadov áno. Tepelné čerpadlá sa dajú pripojiť na existujúce radiátorové systémy, hoci v niektorých prípadoch môže byť potrebné mierne zväčšiť radiátory, aby efektívne distribuovali teplo. Zaujímavé riešenie je doinštalovanie malých tichých ventilátorov na radiátory ktoré zvýšia výrazne výkon radiátorov v prípade potreby. Ak máte podlahové kúrenie, je to ešte lepšie, pretože tepelné čerpadlo pracuje pri nižších teplotách, čo podlahové kúrenie priamo využíva. Poznám jedného pána, ktorý mal starý plynový kotol a prešiel na tepelné čerpadlo bez toho, aby musel meniť radiátory. Vraj po inštalácii len občas kontroloval, či je kúrenie zapnuté, pretože rozdiel bol neviditeľný, ale účet bol polovičný.
-
A čo situácia, keď chcem aj chladenie. Je tepelné čerpadlo vhodné na chladenie domu v lete?
Áno, určite! Ak si dobre spomínam, tak v minulom rozhovore sme sa týmto už zaoberali aj keď otázka bola položená skôr smerom k efektivite. Ale jedno s druhým súvisí. Tepelné čerpadlá majú schopnosť nielen vykurovať, ale aj chladiť, pričom niektoré na využitie v režime chladenia potrebujú doinštalovať niekoľko doplnkov a podobne. V lete môžete prepnúť systém do režimu chladenia a užívať si príjemné teploty vo vnútri domu. Môže to byť oveľa úspornejšie než používať klasickú klimatizáciu. Navyše, niektoré tepelné čerpadlá môžu využiť energiu z chladenia na prípravu teplej vody, takže opäť ušetríte.
-
Hovoríte, že tepelné čerpadlo je veľmi univerzálne. Ako je to so spoľahlivosťou? Môže sa často pokaziť?
Spoľahlivosť tepelných čerpadiel je vysoká. Tieto systémy sú navrhnuté tak, aby vydržali dlhé roky. Ako som spomínal, životnosť môže byť aj 25 rokov, čo je viac než väčšina tradičných kotlov. Kľúčom je pravidelná údržba. Ak sa o systém staráte a raz ročne zavoláte technika na kontrolu, je pravdepodobné, že vás tepelné čerpadlo nesklame. Tu by som skôr ako odpoveď odporučil tento môj článok (Poruchy a problémy a ako sa im vyhnúť a predĺžiť životnosť tepelného čerpadla? ) v ktorom sa tejto téme venujem dosť obšírne a priamo bez okolkov.
-
Ďalšia otázka mi prišla: Ako je to s inštaláciou tepelného čerpadla na staršie domy, ktoré majú staršie technológie? Je to možné?
Áno, inštalácia na staršie domy je úplne možná. Samozrejme, každá budova je iná a niekedy je potrebné trochu upraviť systém, ale tepelné čerpadlá sa môžu inštalovať prakticky kdekoľvek. Ak máte starý radiátorový systém, môžeme vám pomôcť zistiť, či je potrebná nejaká úprava, aby ste mali čo najlepší výkon. Napríklad, inštalovali sme tepelné čerpadlo do starého kamenného domu na vidieku, kde majiteľ nainštaloval aj podlahové kúrenie avšak bez akéhokoľvek zateplenia aby sa neznehodnotila podstata starého kamenného domu. Výsledok bol fantastický a funguje dlhé roky perfektne, ak si dobre spomínam, blížime sa k 15 rokom od toho času.
-
Čo ak chcem inštalovať tepelné čerpadlo, ale mám malý pozemok?
Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú skvelé práve pre takéto situácie. Nepotrebujete veľký pozemok, pretože vonkajšia jednotka môže byť nainštalovaná kdekoľvek vonku, dokonca aj na stene domu alebo na streche. Na druhej strane, systémy zem-voda potrebujú viac miesta na záhrade kvôli potrubiam zemného registra / kolektora, alebo tepelné čerpadlá voda-voda potrebujú studne či iný zdroj vody. Ale ak máte obmedzený priestor, vzduch-voda je tá správna voľba. V takom prípade by som iba odporučil dať dôraz na hlučnosť vonkajšej jednotky, ale dnes máme na trhu tepelné čerpadlá s maximálnou hlučnosťou aj pod 40dB, myslím že až 34dB čo si pamätám približne najtichšie tohto typu. Viete, že Vaša chladnička v kuchyni alebo počítač v kancelárii môžu byť hlučnejšie? Takže bez obáv, aj na malom pozemku môžete nainštalovať tepelné čerpadlo. Skôr by som mal obavy z toho aby tepelné čerpadlo nebolo v takom stiesnenom priestore , že by nemalo dostatočný prísun vzduchu z ktorého sa odoberá tepelná energia. Inak problém nevidím, pripadne sa dá riešiť individuálne.
-
Mnoho ľudí má obavy z výpadkov elektriny. Čo ak vypadne elektrina? Zostanem bez tepla?
To je rozumná otázka. Tepelné čerpadlá sú závislé od elektriny, ale existujú riešenia. Napríklad, môžete si nainštalovať záložný generátor alebo solárne panely s batériovým úložiskom, aby ste boli energeticky sebestační aj počas výpadkov. Takže aj keď sa stane, že vypadne prúd, môžete mať dostatok energie na to, aby tepelné čerpadlo fungovalo. Tu stají však za zmienku, že v prípade výpadku elektriny nebude fungovať žiadne moderné vykurovanie, aj plynový alebo peletkový kotol potrebuje elektrickú energiu na svoj chod, nie je to primárne problém tepelných čerpadiel, ale všeobecný.
-
Poďme sa pozrieť na ďalšiu praktickú otázku: Aké veľké nároky má tepelné čerpadlo na servis či údržbu?
Servis tepelných čerpadiel nie je zložitý. Stačí raz ročne zavolať odborníka, aby skontroloval systém, vyčistil filtre a urobil bežné kontroly. V podstate ide o to isté ako servis klimatizácie alebo plynového kotla. Väčšine problémov sa dá predísť pravidelnou údržbou. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že keď ľudia dodržia pravidelnú údržbu, nemajú so svojimi tepelnými čerpadlami žiadne problémy dlhé dlhé roky. Dnes už dokonca aj pomerne lacné tepelné čerpadlá a čo si budeme navrávať aj od čínskych výrobcov dosahujú vysokú spoľahlivosť, dokonca som zažil prípady keď to lacnejšie sa ukázalo ako úspornejšie, spoľahlivejšie a menej nákladné na servis a údržbu. Časy sa zmenili.
-
Myslím, že sme vyčerpali všetky dôležité otázky. Čo dodať na záver?
Iba to, že ak ľudia váhajú, či investovať do tepelného čerpadla, odporúčam sa nechať presvedčiť faktami. Výhody sú jasné – úspory, komfort a ekológia. Je to investícia do budúcnosti, ktorá sa vám vráti a môže aj zaujímavo zarobiť a to doslova. A ak niekto hľadá dôkaz, nech si spomenie na tých, ktorí pred dvadsiatimi rokmi pochybovali o solárnych paneloch či fotovoltických či termických. Dnes sú bežnou súčasťou našich domovov. Hlavným problémom na Slovensku je, že sme spomedzi všetkých európskych štátov na 3. mieste od konca s inštaláciou asi 13 tepelných čerpadiel na 1000 domácností. Hádajte kto je na úplne poslednom mieste. Maďarsko s asi 10 tepelnými čerpadlami na 1000 domácností. Zaujímavé je však to kam sa dosali bratia češi, v Čechách sa totiž inštaluje podľa okolností 4, 5, aj 6 krát toľko tepelných čerpadiel ako u nás a nebude to len cenou a dokonca v Poľsku ešte viac. Na Slovensku je obrovská sieť plynofikovaných celých oblastí a ľudia si zvykli na lacný ruský plyn. Táto epizóda dejín sa však zdá , že je za nami. Takže tepelné čerpadlá si rozhodne zaslúžia viac pozornosti.
Pevne verím, že naši čitatelia zas majú oveľa jasnejšiu a hlavne získali správnu predstavu o tom, čo sú tepelné čerpadlá a ako môžu zlepšiť kvalitu ich života.
Ak máte nejaké otázky, neváhajte nám napísať – tepelné čerpadlá sú budúcnosť, ktorú môžeme mať už dnes.